Jednotná přijímací zkouška je povinnou součástí prvního kola přijímacího řízení do všech maturitních oborů s výjimkou oborů s talentovou zkouškou (kromě oboru Gymnázium se sportovní přípravou) a oborů zkráceného studia podle § 85 školského zákona.

Aktuální informace k celkové podobě přijímacího řízení naleznete v dokumentu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Dokdy je nutné podat přihlášku

Uchazeč o vzdělávání v oboru s maturitní zkouškou může pro 1. kolo přijímacího řízení podat přihlášku až na dvě střední školy nebo dva maturitní obory (případně odborná zaměření téhož oboru podle školního vzdělávacího programu) v rámci jedné střední školy. Kromě dvou výše zmíněných přihlášek může uchazeč v prvním kole přijímacího řízení podat navíc až dvě přihlášky do oborů s talentovou zkouškou. Teoreticky tak může v prvním kole podat dohromady až 4 přihlášky (jednotnou přijímací zkoušku však přesto může konat maximálně dvakrát). 

Termíny pro podání přihlášky

  1. do 30. listopadu 2021 pro obory vzdělání s talentovou zkouškou (přihláška s modrým podtiskem)
  2. do 1. března 2022 pro obory vzdělání bez talentové zkoušky (přihlášky s růžovým, zeleným či hnědým podtiskem) 

Bližší informace k podání a vyplnění přihlášek jsou k dispozici v sekci Přihlášky na střední školu.

Kdy se jednotná přijímací zkouška bude konat

Jednotná přijímací zkouška se bude konat v termínech stanovených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Didaktické testy z českého jazyka a literatury a z matematiky se ve školním roce 2021/2022 uskuteční v polovině dubna, náhradní termíny pak v první polovině května. Podrobný časový rozvrh konání zkoušek vydá ministerstvo v průběhu tohoto školního roku.

OBOR VZDĚLÁNÍ  1. ŘÁDNÝ TERMÍN  2. ŘÁDNÝ TERMÍN  1. NÁHRADNÍ TERMÍN  2. NÁHRADNÍ TERMÍN 
Čtyřleté obory a obory nástavbového studia  12. dubna 2022  13. dubna 2022  10. května 2022  11. května 2022 
Obory šestiletých a osmiletých gymnázií 19. dubna 2022 20. dubna 2022

Pokud uchazeči podají dvě přihlášky do oborů s jednotnou přijímací zkouškou, mohou testy konat ve dvou termínech, a to v 1. termínu ve škole, kterou uvedli na přihlášce na prvním místě, a ve druhém termínu ve škole, kterou uvedli na přihlášce jako druhou v pořadí (pořadí škol tedy neznamená preferenci zájmu o danou školu, ale pouze termín konání zkoušky). Pokud uchazeč podá pouze jednu přihlášku do oboru, ve kterém se jednotná přijímací zkouška koná, může jednotnou přijímací zkoušku konat pouze jednou. 

V případě, že se uchazeč přihlásí do 30. listopadu 2021 do oboru/oborů Gymnázium se sportovní přípravou (na přihlášce s modrým podtiskem), a do 1. března 2022 podá další přihlášku/přihlášky do oboru/oborů s jednotnou přijímací zkouškou, koná jednotnou přijímací zkoušku ve škole/školách, kde se hlásí do oboru Gymnázium se sportovní přípravou. Toto pravidlo platí i v případě, kdy uchazeč na sportovním gymnáziu nevykoná úspěšně talentovou zkoušku.

Podání omluvy

Pakliže se uchazeči nemohou v řádném termínu dostavit ke konání testů (např. z důvodu nemoci apod.), mohou se omluvit řediteli střední školy. Pokud ředitel školy omluvu uzná, uchazeči mohou konat zkoušku v náhradním termínu.

Upozornění

Novelou školského zákona (§ 184a, odst. 4) byla stanovena zvláštní pravidla při omezení osobní přítomnosti dětí, žáků a studentů ve školách. Pro řešení důsledků situace, kdy není možná osobní přítomnost dětí, žáků nebo studentů ve škole z důvodu krizového opatření vyhlášeného podle krizového zákona, nebo z důvodu nařízení mimořádného opatření podle zvláštního zákona, anebo z důvodu nařízení karantény podle zákona o ochraně veřejného zdraví, může Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy s účinností od 1. října 2020 určit opatřením obecné povahy mj. odlišné termíny nebo lhůty od termínů nebo lhůt stanovených školským zákonem nebo prováděcími právními předpisy, anebo stanovené na jejich základě, pokud jejich naplnění není možné nebo by způsobilo nezanedbatelné obtíže a odlišný způsob nebo podmínky přijímání ke vzdělávání, pokud by postup podle školského zákona nebyl možný nebo by způsobil nezanedbatelné obtíže.

Jednotné testy

Jednotná přijímací zkouška se skládá ze dvou písemných testů: z českého jazyka a literatury a z matematiky. Varianty testů jsou různé pro čtyřleté obory vzdělání (včetně oborů nástavbového studia), pro šestiletá gymnázia a pro osmiletá gymnázia. Maximální možný počet dosažených bodů v testech z matematiky i českého jazyka a literatury je 50 bodů. Minimální hranice úspěšnosti není centrálně stanovena, školy si však mohou minimální hranici stanovit samy v rámci kritérií pro přijetí.

Testy neobsahují nic nad rámec Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání pro jednotlivé ročníky vzdělávání. K jejich úspěšnému absolvování by proto mělo stačit dobré zvládnutí učiva základní školy. Specifikace požadavků k jednotlivým testům jsou k dispozici v sekci Specifikace požadavků.

Pro získání představy o formální podobě testů a úloh je možné využít testy z předchozích let ve formátu PDF nebo webovou aplikaci, která umožňuje procvičování testů. Více informací naleznete v záložce Testová zadání k procvičování.

Časový limit a povolené pomůcky

Časový limit pro test z českého jazyka a literatury je 60 minut, na test z matematiky je vyhrazeno 70 minutPovolenými pomůckami při konání testů je pouze modře či černě píšící propisovací tužka (nelze používat gumovací pera či fixky), u matematiky navíc obyčejná tužka a rýsovací potřeby. U zkoušky je zakázané používat slovníky, Pravidla českého pravopisu, kalkulačku či matematicko-fyzikální tabulky.

DIDAKTICKÝ TEST VYMEZENÝ ČAS POVOLENÉ POMŮCKY
Český jazyk a literatura 60 minut Modře či černě píšící propisovací tužka
Matematika 70 minut Modře či černě píšící propisovací tužka, obyčejná tužka a rýsovací potřeby

Uchazeči se speciálními vzdělávacími potřebami, kteří odevzdali společně s přihláškou doporučení školského poradenského zařízení, mají časový limit pro konání testů prodloužen v souladu s informacemi uvedenými v doporučení. Více informací k úpravám podmínek zkoušky naleznete v sekci Úpravy podmínek přijímacího řízení.

Hodnocení zkoušky

Pokud se jednotná přijímací zkouška v daném oboru vzdělání koná, je pouze jednou z částí přijímacího řízení. Při rozhodování o přijetí uchazeče ke vzdělávání školy zohledňují i další kritéria, např. výsledky předchozího vzdělávání, výsledky školních přijímacích zkoušek či pohovorů, umístění na různých soutěžích a olympiádách apod. V souladu s § 1 odst. 7 vyhlášky č. 353/2016 Sb. střední školy nemohou v přijímacím řízení hodnotit hodnocení na vysvědčení za druhé pololetí školního roku 2019/2020.

Hodnocení jednotné přijímací zkoušky se na celkovém hodnocení splnění kritérií přijímacího řízení podílí nejméně 60 %; v případě přijímacího řízení do oboru Gymnázium se sportovní přípravou nejméně 40 %. Škola do výsledku přijímacího řízení zohledňuje vždy pouze lepší výsledek testu z příslušného předmětu.

Centrum zpřístupní řediteli školy hodnocení uchazečů v jednotné přijímací zkoušce nejpozději 28. dubna 2022. Ředitel školy ukončí hodnocení přijímacího řízení a zveřejní seznam přijatých uchazečů nejpozději do 2 pracovních dnů od zpřístupnění hodnocení uchazečů Centrem.

Centrum poskytuje výsledky jednotné přijímací zkoušky pouze středním školám. O způsobu poskytnutí výsledků uchazečům, resp. zákonným zástupcům, rozhoduje ředitel střední školy.

Zdroje informací

Upozorňujeme, že neručíme za věcnou ani formální správnost informačních materiálů a různých podpůrných aktivit (včetně různých přípravných testů) jiných, převážně soukromých subjektů. Společně s informacemi z tohoto webu proto prosím získávejte relevantní informace z oficiálních informačních zdrojů.

Nejen pro potřeby výchovných poradců ze základních škol nabízí Centrum ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR) možnost absolvovat bezplatný online kurz zaměřený na průběh přijímacího řízení, včetně organizace jednotné přijímací zkoušky a procesu podávání přihlášek na SŠ. Bližší informace ke kurzu naleznete na oficiálních stránkách NPI ČR

informace převzaty ze stránek Jednotná přijímací zkouška 2022│Jednotná přijímací zkouška (cermat.cz)

Druhé kolo přijímaček

Důležitou změnou na portálu www.atlasskolstvi.cz je zveřejnění 2. kola přijímacího řízení v profilech středních škol, které toto kolo vyhlašují.

 

Ve vyhledávacím filtru je možné zadat volbu zobrazovat pouze školy pořádající 2. kolo přijímacího řízení - https://www.atlasskolstvi.cz/stredni-skoly?tworound=true . Dále je možné filtrovat regionálně a celkově tak získat přehled, které školy v konkrétním městě/okresu/kraji umožňují podat přihlášku do 2. kola přijímacího řízení.

V tuto chvíli ještě nemají na portálu zveřejněny informace o 2. kole PŘ všechny střední školy, kterých se to týká, což se však změní v příštím týdnu po vyhlášení výsledků 1. kola PŘ.

 

Co dál s přihláškou?

Poku s jste si již vyzvedli přihlášku, kterou vám vyplnila škola na základě vámi zaslaných údajů, je postup následující:
 
  1. kontrolujte a doplňte údaje na přihlášce - zejména kontaktní informace zákonného zástupce.
  2. Pokud škola vypsala svou přijímací zkoušku - nikoli jednotnou přijímací zkoušku (CERMAT), uvedete na přihlášce datum této zkoušky - bod 9 přihlášky
  3. Je-li vyžadováno potvrzení zdravotní způsobilosti, navštívíte svého dětského lékaře, který přihlášku potvrdí - pro usnadnění administrace si připrvte IČO střední školy, kterou budete potvrzovat.
  4. Následně přihlášky zašlete doporučeně - každou přihlášku na jednu školu. Pokud máte 2 obory na stejné školy, posíláte obě přihlášky na jednu adresu (v jedné obálce)
  5. Termín podání je nejpozději  do 1. března 2022
Jelikož někteří z vás již mají vybrané obory a školy, píšu vám následující postup:
  • aby se vše plynule stihlo do daného termínu, tak ti z vás, kteří mají vybrány obě dvě školy mi pošlou na email kubicek@tgmbilovec.cz tyto údaje:
  • Název a adresu střední školy
  • Název a kód oboru např.: Hotelnictví (Hotelnictví a turismus) 65-42-M/01
  • Jasné označení školy na 1. a 2. místě
Ti z vás, kteří mi tyto údaje nahlásí, mohou očekávat vytištěné přihlášky mezi prvními v týdnu po pololetním vysvědčení.

 

Podání žádosti o nové rozhodnutí
z důvodu nepřijetí na střední školu.
Informace zde

formulář zde

 

Jak postupovat v případě neúspěchu u přijímacího řízení:

Vzhledem k tomu, že školy sestavují pořadí přijatých uchazečů ze všech, kteří se na daný obor hlásili, je veliká šance, že část uchazečů na daný obor nenastoupí, jelikož mohli být přijati na jinou školu/obor, která byla pro ně lepší volbou.

Z tohoto důvodu je žádoucí podat odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí.

Více zde:

Odvolání text

ODVOLÁNÍ proti nepřijetí na SŠ


Vytvořte si www stránky zdarma! Webnode